ناشر منبع

null رونمایی از اولین شبکه عمومی اینترنت اشیاء لینک‌نت در صندوق نوآوری
14:59

رونمایی از اولین شبکه عمومی اینترنت اشیاء لینک‌نت در صندوق نوآوری

لینک‌نت اولین شبکه عمومی اینترنت اشیاء نتیجه مشارکت سه مجموعه لینکپ (استارت‌آپ فعال در حوزه اینترنت اشیاء)، فناپ‌تلکام (ارایه‌دهنده زیرساخت‌های مخابراتی) و شناسا سرمایه‌گذار خطرپذیر VC است که در صندوق نوآوری و شکوفایی رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، امیرناظمی رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در رویداد رونمایی از اولین شبکه عمومی اینترنت اشیاء لینک‌نت گفت: کارکرد اصلی دولت‌ها ایجاد زیرساخت برای شرکت‌ها است تا شرکت‌های بزرگ بتوانند در شرایط منصفانه با یکدیگر رقابت کنند. کشوری قدرتمند است که شرکت‌های قدرتمند داشته باشد. کشوری که شرکت‌های قدرتمند در تعاملات بین‌المللی نداشته باشد توان خود را در تمامی عرصه‌های تجاری و امنیتی از دست می‌دهد.
رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در مورد زیرساخت اینترنت اشیاء توضیح داد و گفت: در دنیا راه‌حل‌های مختلفی برای فراهم کردن زیرساخت اینترنت اشیاء مطرح شده که یکی از آن‌ها استفاده از زیرساخت ارتباطی موبایل است. به همین دلیل پروتکل‌هایی مانند NarrowBand ایجاد می‌شود که با کمترین اتلاف زمان ۲ ابزار با هم ارتباط برقرار کنند. البته NarrowBand راه‌حل گران‌قیمتی است و الزاما همه جا نمی‌تواند به کار گرفته شود. راه‌حل‌های دیگری مانند استفاده از شبکه LoRaWAN نیز وجود دارد که این پروتکل ارتباطی هم سطح پوشش بیشتری دارد و هم هزینه‌ها راکاهش می‌دهد.
وی ادامه داد: زیرساختی که امروز رونمایی می‌شود امکان شکل‌گیری شرکت‌ها در دوران اینترنت اشیاء را فراهم می‌کند. استارت‌آپ‌ها می‌توانند از طریق این زیرساخت تا 6 ماه به‌صورت رایگان اشیاء مختلف را به اینترنت متصل کنند و بعد از 6 ماه هزینه استفاده با تخفیف همراه خواهد بود. ایجاد زیرساخت کنونی اجازه می‌دهد که نیازمندی‌های اجتماعی از طریق فناوری رفع شود.
همچنین در این رویداد دکتر مصطفی بغدادی، مدیر توسعه اکوسیستم صندوق نوآوری و شکوفایی بخشی از خدمات صندوق نوآوری را تشریح کرد و در مورد سلسله رویدادهای جذب سرمایه که توسط صندوق نوآوری برگزار می‌شود، خاطرنشان کرد: برای جذب سرمایه در حوزه‌های مختلف، صندوق نوآوری و شکوفایی رویداد دوشنبه‌های استارت‌آپی را برگزار می‌کند. در این رویداد صندوق نوآوری در قالب طرح هم‌سرمایه‌گذاری به تامین مالی طرح‌های استارت‌آپی کمک می‌کند.
بر اساس این گزارش، در این مراسم اولین شبکه عمومی اینترنت اشیاء لینک نت در ایران در صندوق نوآوری و شکوفایی رونمایی شد. این شبکه با پشتیبانی از فناوری ویژه اینترنت اشیاء LoRaWAN که دارای پوشش رادیویی گسترده و توان مصرفی بسیار پایین است، اتصال طیف متنوعی از تجهیزات را برای هوشمندسازی شهرها و ساختمان‌ها امکان‌پذیر می‌کند. در حال حاضر پوشش رادیویی شبکه لینک‌نت در سطح شهر تهران فراهم شده و در حال تکمیل است. کاربران می‌توانند برای مشاهده آخرین مناطق تحت پوشش، به وبسایت لینک‌نت مراجعه کنند.
در این مراسم همچنین تفاهمنامه همکاری بین لینک‌نت و سازمان فناوری اطلاعات ایران برای استفاده رایگان استارت‌آپ‌ها به منظور اتصال اشیاء هوشمند به زیرساخت اینترنت اشیاء امضا شد.
 

ارسال ایمیل