ناشر منبع

null پارچه‌های الکترونیکی قابل شستشو
11:59

پارچه‌های الکترونیکی قابل شستشو

محققان دانشگاه علوم و فناوری پیشرفته کره واقع در کره جنوبی، ابزارهای الکترونیکی را به شکل پارچه‌های قابل شستشو تولید کرده‌اند تا بتوان بر محدودیت‌های فعلی تولید لباس‌های هوشمند غلبه کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، بازار ابزارهای الکترونیکی پوشیدنی از شروع قرن ۲۱، به مردم معرفی شد. از همان زمان تاکنون در زمینه تولید پارچه‌های الکترونیکی که بتوانند عملکردی مانند ابزارهای الکترونیکی داشته باشند، تحقیقات بسیاری انجام شده است. ابزارهای الکترونیکی پارچه‌ای بسیار منعطف هستند و می‌توان آنها را به شکل لباس پوشید و احساس خستگی نکرد. اکنون محققان کره‌ای، نوعی پارچه الکترونیکی تولید کرده‌اند که قابلیت شستشو دارد. آنها نوعی ترانزیستور الیاف‌دار ساخته‌اند که دقیقا ساختاری همچون پارچه دارد و به همین دلیل از تمام ویژگی‌های پارچه، برخوردار است. این ترانزیستور را می‌توان به راحتی وارد الیاف پارچه کرد و حتی لباس محتوی این ابزار را با خیال راحت شست و ترانزیستور، عملکرد خود را از دست نمی‌دهد.

در فناوری‌های پوشیدنی امروزه، نوعی ابزار الکترونیکی (مانند حسگر) به سطح لباس فرد متصل می‌شود یا با متصل کردن ابزارهای مختلف الکترونیکی به الیاف رسانا، لباس هوشمند آماده می‌شود. در این روش‌ها، به راحت بودن کاربر موقع پوشیدن این نوع لباس‌های هوشمند توجه کمی شده یا اصلا به آن اهمیتی داده نشده است. همچنین ترانزیستورهای نخ‌مانند فعلی، به وسیله قرار دادن ترانزیستوری تخت روی یک نخ رسانا تولید شده است. الکترودهای به کار برده شده در این ترانزیستورها، برای فعالیت به ولتاژ بسیار بالا نیاز دارند. در ضمن جریان برقی که این الکترودها تولید می‌کنند، آنقدر کم است که نمی‌تواند ابزارهای نمایش (مانند LED) را به فعالیت وادارد. همچنین تولید مدارهای الکترونیکی به هنگام تماس با ابزارهای دیگر (مانند پارچه‌ها) سخت است و در ضمن به این ابزارهای الکترونیکی پوشیدنی نمی‌توان لایه محافظتی اضافه کرد تا ترانزیستورها موقع شستشوی لباس از بین نروند.

اما ترانزیستور ابداعی این محققان کره‌ای، با استفاده از الکترودهایی که به یکدیگر پیچ خورده‌اند، تولید شده است. این ساختار می‌تواند با طول نخ‌ها و ضخامت نیمه‌رساناها سازگار شده و حتی با کمترین ولتاژ (زیر ۱,۳- ولت)، هزار برابر بیشتر از ترانزیستورهای فعلی، جریان الکتریکی تولید کند.

در آزمایش‌ها مشخص شد که وقتی این ترانزیستور خم شده یا پیچ می‌خورد، باز هم ۸۰ درصد کارآیی خود را حفظ می‌کند. این محققان می‌گویند، حتی اگر این ترانزیستور با آب و مواد شوینده هم شسته شود، باز هم عملکرد آن در حد مناسب باقی می‌ماند.

این تیم تحقیقاتی کره‌ای توانستند با قرار دادن ترانزیستور ابداعی خود در لابه‌لای نخ‌های پارچه، یک دستگاه LED را فعال کرده و با استفاده از تقویت سیگنال، علایم الکتروکاردیوگرام (نوار قلب) را اندازه‌گیری کنند.

بنابه گفته محققان، ترانزیستور ابداعی آنها می‌تواند بر محدودیت‌های پارچه‌های الکترونیکی فعلی غلبه کند.

با استفاده از این فناوری می‌توان در آینده محصولات پوشیدنی هوشمندتر مانند کامپیوترهای پوشیدنی و لباس‌های هوشمند قابل شستشو که تمام علایم حیاتی بدن را کنترل می‌کند، تولید کرد.

ارسال ایمیل