ناشر منبع

null بررسی اندازه رسوب‌های زیر آب با استفاده از پهپادها
11:21

بررسی اندازه رسوب‌های زیر آب با استفاده از پهپادها

محققان دانشگاه لافبورو بریتانیا، نوعی فناوری پهپاد برای ارزیابی اندازه رسوب‌های زیر آب رودخانه‌ها ساخته‌اند تا با استفاده از آن واکنش رودها را به محرک‌های زیست‌محیطی مانند تغییرات آب ‌و هوا بسنجند.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری، محققان دانشگاه لافبورو امیدوارند که بتوانند با استفاده از تصویربرداری پهپاد و یادگیری عمیق ماشین (هوش مصنوعی)، اندازه رسوب‌های زیر آب به کوچکی ۰,۵ سانتی‌متر را با دقت اندازه‌گیری کنند و بدین ترتیب به اطلاعات ارزشمند علمی در مورد واکنش و رفتار رودها دست یابند.

بررسی چگونگی تغییرات رسوب رودخانه‌ها (منظور موادی که ته رودخانه‌ها و زیر آب باقی می‌مانند) به چند دلیل بسیار مهم است.

اندازه این رسوب‌ها، اثرات متفاوت و مهمی در رودخانه‌ها دارد. انباشت رسوب‌های بزرگ می‌تواند موجب سیل در بخش بالایی رودخانه‌ها شود یا آب را به زمین‌های مجاور، جریان‌های آبی دیگر یا زیستگاه‌های مهم منحرف کند. از طرفی افزایش رسوب‌های ظریف و نرم باعث نفوذ نور خورشید به درون آب و رشد توده‌های جلبکی می‌شود.

متخصصان با بررسی اندازه رسوب‌ها می‌توانند متوجه تغییراتی که در رودخانه‌ها در نتیجه عوامل زیست‌محیطی به وجود می‌آید، شوند.

همچنین این الگوها می‌توانند چگونگی شکل‌گیری و اندازه تغییر کانال‌های رودخانه را نشان دهند. این مساله از آنجایی اهمیت دارد که متخصصان با محاسبه مقدار تغییر می‌توانند پیش‌بینی کنند که کدام بخش از رودخانه مستعد سیل است.

در ضمن دانستن اندازه رسوب‌های زیر آب برای بوم‌شناس‌ها هم مهم است زیرا آنها بدین وسیله می‌توانند بفهمند که چه نوع زیستگاه‌هایی –حیوانی یا گیاهی- در زیر رودخانه وجود دارد.

محققان بریتانیایی می‌گویند، با استفاده از این پهپادها می‌توانند اینگونه محیط زیست‌ها را با جزئیات بیشتری نسبت به گذشته بررسی کنند و نتایج این بررسی‌ها برای تصمیم‌گیری‌های صحیح در مدیریت محیط‌ زیست‌های مختلف، بسیار مهم است.

این پروژه تحقیقاتی در نظر دارد اندازه رسوب‌های زیر آب رودخانه‌ها را با استفاده از فناوری جدید تصویربرداری پهپاد و هوش مصنوعی انجام دهد.

بنابه گفته محققان، آنها می‌خواهند با این روش، اندازه رسوب‌های مختلف زیر آب رودخانه‌ها را با چنان دقتی اندازه‌گیری کنند تا دریابند رودخانه و موجودات حیوانی و گیاهی ساکن آنها در برابر تغییرات آب و هوایی چه واکنشی نشان می‌دهند و دستخوش چه تغییراتی می‌شوند.

استفاده از پهپاد و تصویربرداری از رسوب‌ها به جای استفاده از عینک‌های معمولی، در کنار هوش مصنوعی، کمک می‌کند که اندازه رسوب‌ها با دقت بیشتری تعیین شوند و تصمیم‌گیری‌های نهایی با دقت بیشتری صورت پذیرند.

محققان می‌گویند، اگر ما نگران اقتصاد، خانه‌ها، صنایع، کشاورزی، شبکه‌های حمل و نقل و فضاهای زیست‌محیطی خود هستیم، باید بدانیم که آنها در معرض چه تهدیدهایی ناشی از تغییرات آب و هوا هستند. بنابراین باید بتوانیم پارامترهای فیزیکی مانند اندازه رسوب‌های زیر آب را با دقت ارزیابی کنیم.

ارسال ایمیل