ناشر منبع

null شناسایی جعل عمیق با نوعی هوش مصنوعی
11:14

شناسایی جعل عمیق با نوعی هوش مصنوعی

جعل عمیق (Deepfake) یا همان فیلم‌های جعلی که از افراد درست می‌شود، بسیاری‌ها را به دردسر انداخته است. به تازگی محققان دانشگاه کالیفرنیا نوعی هوش مصنوعی ساخته‌اند که می‌تواند تصاویر و فیلم‌های جعلی را شناسایی کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق شکوفایی و نوآوری ریاست جمهوری، زمانی هرچه را می‌دیدید، می‌توانستید به راحتی باور کنید، اما فناوری امروزه، ابزارهای ویرایش تصاویر ارزان‌قیمتی در اختیار افراد گذاشته است که با استفاده از آنها می‌توان تصاویر افراد را دستکاری و تصاویر جعلی از آنها درست کرد. همچنین با کمک این ابزارها می‌توان حالات چهره یک فرد را به شخص دیگری انتقال داد و از او تصویر ویدیویی جعلی درست کرد. امروزه تولید این تصاویر جعلی همچون سلاحی علیه سیاستمداران و مشاهیر به‌کار گرفته می‌شود.

به تازگی محققان دانشگاه کالیفرنیا، نوعی شبکه عصبی عمیق ایجاد کرده‌اند که می‌تواند تصاویر دستکاری‌شده را با دقت بسیار بالایی شناسایی کند.

شبکه عصبی عمیق، چیزی است که محققان هوش مصنوعی آن را نوعی سیستم کامپیوتری می‌دانند که به گونه‌ای طراحی شده تا بتواند وظایف خاصی را انجام دهد و اکنون با آموزش‌هایی که دیده است می‌تواند تصاویر دستکاری‌شده را شناسایی کند. این شبکه‌های عصبی، به صورت لایه لایه به روی یکدیگر قرار گرفته‌اند.

اجسام در تصاویر، مرزهایی دارند و هر وقت جسمی دیگر وارد تصویر شده یا از آن خارج شود، این مرزها کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند. مثلا، فردی که در ابزار فتوشاپ مهارت دارد، می‌تواند با محو کردن مرزها، کاری کند تا تصاویر دستکاری‌شده، طبیعی به نظر بیایند اما معمولا این مرزهای اصلاح‌ شده اطراف اجسام، معمولا صاف‌تر از اجسام طبیعی هستند. هوش مصنوعی می‌تواند این مرزها را شناسایی کند و کم و زیاد شدن اجسام در تصاویر را نشان دهد.

محققان برای آموزش این هوش مصنوعی، تصاویر واقعی و پیکسل‌های مربوط به مرزهای تصاویر دستکاری شده را در پایگاه وسیعی از داده‌ها ذخیره کردند. آنها بدین ترتیب می‌خواستند تا هوش مصنوعی تفاوت بین مرزهای طبیعی و دستکاری شده را به خوبی تشخیص دهد.

این شبکه عصبی پس از آموزش‌های لازم، با قرار گرفتن در برابر تصاویر واقعی و همچنین دستکاری شده، آزمایش شد. آن توانست بیشتر تصاویر دستکاری شده را با موفقیت شناسایی کند و حتی محل دستکاری شده تصویر را هم نشان دهد.

این محققان در حال حاضر روی تصاویر ثابت کار می‌کنند اما امیدوارند این هوش مصنوعی بتواند تصاویر ویدیویی جعل عمیق را هم به خوبی شناسایی کند. بنابه گفته آنها، در شناسایی ویدیوهای جعلی، هوش مصنوعی به جای تشخیص تصاویر، باید فریم‌های جعلی را تشخیص دهد.

این شبکه عصبی عمیق باید ابتدا تفاوت بین تصاویر یا ویدیوها را بشناسد. سپس به بررسی جعلی بودن آنها بپردازد. آن با شناسایی هر فریم دستکاری شده، می‌تواند یک پرچم قرمز نشان دهد.

محققان امیدوارند در آینده‌ای نه چندان دور از این هوش مصنوعی بهره برده و آن را به منظور شناسایی تصاویر ویدیویی و ثابت دستکاری شده که در فضای اینترنت قرار می‌گیرند، به کار برند.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل