ناشر منبع

null 165 قلم کالای دانش‌بنیان به بازار اوراسیا صادر می‌شوند
در وبینار آشنایی با موافقتنامه موقت تجارت آزاد ایران و اتحادیه اوراسیا مطرح شد؛ 16:42

165 قلم کالای دانش‌بنیان به بازار اوراسیا صادر می‌شوند

وبینار آشنایی با موافقتنامه موقت تجارت آزاد بین جمهوری اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادي اوراسیا و کشورهای عضو با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار و ابعاد مختلف موافقتنامه در آن تشریح شد.
به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، سهراب آسا، مدیر امور بین‌الملل صندوق نوآوری و شکوفایی در این نشست ضمن تاکید بر بازار صادراتی اوراسیا به عنوان یکی از بازارهای مهم صادراتی محصولات ایرانی به خصوص محصولات دانش‌بنیان و فناورانه گفت: اتحادیه اقتصادی اوراسیا متشکل از پنج کشور روسیه، قزاقستان، ارمنستان، قرقیزستان و بلاروس از سال 2015 تشکیل شده است. ایران بلافاصله پس از تشکیل این اتحادیه مذاکرات با اتحادیه و اعضاي آن را براي عقد موافقتنامه تجاري آغاز کرد. این مذاکرات در ابتدای سال 1397 منتهی به امضاي موافقتنامه موقت تشکیل منطقه تجارت آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادي اوراسیا شد. 
وی ادامه داد: این موافقتنامه پس از طی مراحل تصویب داخلی در ایران و کشورهاي عضو اتحادیه مذکور، از 5 آبان سال 1398 به مورد اجرا گذاشته شده است. طبق آمار در دسترس و منتشر شده از سوی سازمان تجارت بین‌المللی جهانی(ITC) مجموع صادرات ایران به ۵ کشور این اتحادیه در سال 2018 میلادی ۲/ ۹۱۸ میلیون دلار بوده و در مقابل صادرات کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا به ایران در سال ۲۰۱۸ حدود 1 میلیارد و ۷۷۵ میلیون دلار به ثبت رسیده است. 
آسا در مورد سهم شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی از این بازار گفت: در راستای همکاری‌های مشترک صندوق نوآوری و شکوفایی با سازمان توسعه تجارت و به منظور تشریح ظرفیت‌های موافقتنامه موقت تجارت آزاد بین جمهوري اسلامی ایران و اتحادیه اقتصادي اوراسیا، تلاش شد تا وبیناری برای آشنایی شرکت‌های دانش‌بنیان برای ورود به این بازار و فراهم شدن فرصت‌های صادرات محصولات و خدمات دانش‌بنیان شرکت‌های دانش‌ بنیان ایرانی برگزار کنیم. نکته حائز اهمیت در اینجاست که از بین 502 قلم کالای دارای تعرفه 165 کد متعلق به کالاهای دانش‌بنیان است که 101 کالا در حال حاضر در چهار گروه محصولات فناوری زیستی، کشاورزی و صنایع غذایی، دارو و فرآورده‌های پیشرفته حوزه تشخیص و درمان، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری‌های شیمیایی و ماشین‌آلات و تجهیزات پیشرفته هستند که در ایران توسط 260 شرکت دانش‌بنیان و فناور تولید می‌شود.
وی در ادامه خاطرنشان کرد: صندوق نوآوری و شکوفایی در نظر دارد برای تسهیل ورود شرکت‌های دانش‌بنیان به بازار اورسیا، با همکاری بازیگران موثر اکوسیستم نوآوری کشور و بازوهای توانمند خود یعنی صندوق‌های پژوهش و فناوری سازوکاری را برای تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و پروژه‌های های‌تک برقرار کند که این امر پس از نهایی شدن با انتشار فراخوان به شرکت‌های دانش‌بنیان، اطلاع رسانی خواهد شد. 
میر‌هادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل و موافقتنامه‌های تجاری سازمان توسعه تجارت در ادامه این وبینار به تاثیر مثبت این توافقنامه در گسترش صادرات به منطقه اوراسیا تاکید کرد و گفت: 63 درصد از صادرات اقلام تحت پوشش موافقنامه از طریق این کانال انجام شده است که نشان دهنده کارکرد مثبت این توافقنامه در صاردات به بازارهای پر پتانسیل مانند اوراسیا است.
لازم به ذکر است آمار تعاملات تجاری در 5 ماهه اول اجرایی شدن موافقت‌نامه یک میلیارد و490 میلیون دلار بوده که از این مقدار ۶۷ درصد سهم واردات و ۳۳ درصد نیز سهم صادرات است. از این 33 درصد سهم صادرات (مبلغ 496 میلیون دلار) بالغ بر 137 میلیون دلار آن شامل تعرفی ترجیحی شده است.
همچنین پیرو انعقاد موافقتنامه مذکور، اتحادیه اوراسیا برای حقوق و عوارض ورودی 502 کد تعرفه کالا (کد ده رقمی) و ایران 380 کد تعرفه کالا (کد هشت رقمی) برای مدت سه سال تعرفه ترجیحی و تخفیف برای طرفین تعریف کرده‌اند. همچنین پس از گذشت دوره آزمایشی عضویت ایران، موضوع توسط اتحادیه بازنگری و در صورت قطعیت عضویت ایران، تجارت آزاد برقرار خواهد شد.
 

ارسال ایمیل