ناشر منبع

null توسعه تولید کاتالیست
14:57

توسعه تولید کاتالیست

توسعه صنایع نفت و گاز سرو

محصولات شرکت نفت و گاز سرو در این طرح شامل کاتالیست ریفرمینگ اولیه با بخار آب و کاتالیست احیا مستقیم آهن می¬باشند. کاتالیست ریفرمینگ اولیه با بخار آب، کاتالیستی با فاز فعال نیکل بر پایه کلسیم آلومینات است که به منظور ریفرمینگ گاز طبیعی و هیدروکربن های سبک جهت تولید گاز سنتز به کار می رود. یکی دیگر از محصولات تولیدی در این طرح کاتالیست ریفرمینگ بوده که مقداری پتاس بعنوان پروموتر در ترکیبات آن وجود دارد. وجود پتاس به منظور جلوگیری از تشکیل کک بر روی سطح کاتالیست و در هنگام حضور مقادیر قابل توجه از هیدروکربن های سنگین تر در خوراک ورودی به ریفرمینگ استفاده می شود.
کاتالیست های واحدهای تولید گاز احیاءکننده یا سنتز مورد استفاده در کارخانه های تولید آهن اسفنجی به روش احیای مستقیم به علت محدودیت هایی که در مورد متغیرهای فرآیندی (مانند فشار، ترکیب درصد بخار آب ورودی به کوره بلند و ...) وجود دارد، طراحی خاص و منحصر به فردی را دارد.
کاتالیست احیای مستقیم آهن با فاز فعال نیکل بر پایه آلومینا و شامل سه نوع فعال، نیمه فعال و خنثی بوده که با توجه به شرایط هر واحد مصرف کننده، شارژی از ترکیب این سه نوع کاتالیست در فرآیندهای ریفرمینگ گاز طبیعی به روش میدرکس جهت تولید گاز سنتز به کار می روند.
کاربرد اصلی این قبیل محصولات در صنایع فولادسازی و پتروشیمی است. هدف از این طرح، توسعه واحد تولید کاتالیست در شرکت توسعه صنایع نفت و گاز سرو بوده است. بر این اساس شرکت در نظر داشته با خرید، نصب و راه¬اندازی ماشین آلات و تجهیزات موردنیاز، ظرفیت اسمی موجود را از 500 تن در سال به 1200 تن در سال افزایش دهد. طبق بازدیدهای انجام شده، دستگاه¬های مورد نظر شامل بالمیل، کوره تونلی، پرس اتومات هیدرولیک، پرس روتاری، سرند، سیستم تلقیح، خشک¬کن اتاقکی، کوره کلسیناسیون، گرانولاتور و میکسر را خریداری، نصب و راه¬اندازی نموده و طرح را به صورت موفق به پایان رسانده است.

www.sarvco.ir

ارسال ایمیل