ناشر منبع

null آمادگی صندوق نوآوری برای حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در استان لرستان
13:51

آمادگی صندوق نوآوری برای حمایت از توسعه اقتصاد دانش‌بنیان در استان لرستان

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی در جلسه ستاد اقتصاد دانش بنیان استان لرستان گفت: متاسفانه سهم لرستان از تمام حمایت‌های صندوق نوآوری در تمام کشور، 20 میلیارد تومان بوده است. دلیل اصلی این است که در استان لرستان توجه کافی به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان نشده است.

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، روح‌الله ذوالفقاری، معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری و شکوفایی، در سومین جلسه کارگروه اقتصاد دانش‌بنیان استان لرستان در محل کارخانه پتروشیمی استان لرستان، ضمن معرفی خدمات و کارویژه‌های صندوق نوآوری به شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: امروز تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان ایران به بیش از  هفت هزار شرکت رسیده‌اند و نقش‌ مهمی در اقتصاد کشور دارند. به همین‌خاطر مقام‌معظم رهبری در نامگذاری امسال خواسته‌ای از این شرکت‌ها دارند که افزایش سهم آن‌ها از تولید داخلی کشور به 5 درصد است.

وی افزود: امروز شرکت‌های دانش‌بنیان 300 هزار نفر از کارآزمودگان و متخصصان را به اشتغال واداشته‌اند و تعداد آنها نیز بنا به برنامه‌ریزی‌هایی که در کشور شده رو به فزونی است.

معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق بیان کرد: در سال 1401 قانون جهش تولید دانش‌بنیان تصویب و در خردادماه به دولت ابلاغ شد. در این قانون ظرفیت‌های بسیاری برای حرکت‌ سریع‌تر کشور به سوی اقتصاد دانش‌بنیان دیده شده است.

ذوالفقاری همچنین درباره خدمات صندوق گفت: امروز صندوق نوآوری بیش از هفتاد نوع خدمت را در چهار دسته کلی ارائه تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه، سرمایه‌گذاری و توانمندسازی به شرکت‌های دانش‌بنیان ارائه می‌دهد.

به گفته معاون تسهیلات و تجاری‌سازی صندوق نوآوری، صندوق تا کنون نزدیک به 25 هزار میلیارد تومان از شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه‌های متفاوت حمایت به عمل آورده است.

وی تاکید کرد: متاسفانه سهم لرستان از تمام حمایت‌های صندوق 20 میلیارد تومان بوده است. دلیل اصلی این است که در استان لرستان توجه کافی به توسعه اقتصاد دانش‌بنیان نشده چرا که استان لرستان با ظرفیتی که در جمعیت، پهنه سرزمینی، جمعیت دانشجو، صنایع و امکانات دیگری که دارد، امکان توسعه بسیار گسترده‌ای در زمینه فناوری را داراست.

ذوالفقاری خاطر نشان کرد: به عنوان نماینده صندوق نوآوری و شکوفایی در استان می‌گویم که حداکثر مساعدت را از لرستان خواهیم داشت. صندوق پژوهش و فناوری استان نیز می‌توان نقش محوری در رسیدن لرستان به اقتصاد دانش‌بنیان به عمل آورد. با توجه به ابلاغاتی که انجام شده از استاندار تقاضا می‌کنم بر اساس قانون جهش تولید بانک‌های عامل در سطح استان را نیز برای توسعه زیست‌بوم فناوری استان آماده سازد.

 

 

ارسال ایمیل