ناشر منبع

null تجهیز مراکز درمانی کشور با دستگاه بیهوشی ساخت داخل
با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی صورت گرفت: 07:19

تجهیز مراکز درمانی کشور با دستگاه بیهوشی ساخت داخل

یک شرکت دانش بنیان حوزه تجهیزات پزشکی از اجرای طرح تولید ۹۰ دستگاه ماشین بیهوشی با ونتیلاتور با حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی خبر داد.  

به گزارش روابط عمومی صندوق نوآوری و شکوفایی، مهندس محمدرضا کمپانی، مدیرعامل شرکت تجهیزات مراقبت‌های پزشکی الکترونیک برتر ضمن بیان این مطلب گفت: دستگاه بیهوشی OXYN2 از جمله نیازهای بازار تجهیزات پزشکی و از ملزومات ضروری اتاق عمل کلیه مراکز درمانی کشور است.
مهندس کمپانی با اشاره به بومی‌سازی ۶۵ درصدی این دستگاه توسط شرکت تجهیزات مراقبت‌های پزشکی الکترونیک برتر و کاهش چشمگیر قیمت تمام شده محصول نهایی گفت: شرکت درنظر دارد با تولید ۹۰ دستگاه بیهوشی گامی بلند در جهت تجهیز اتاق‌های عمل مراکز درمانی کشور به‌ویژه در مناطق محروم، با صرف هزینه بسیار پایین اما کیفیتی مشابه برندهای خارجی، بردارد.
مدیرعامل شرکت الکترونیک برتر با بیان این که دستگاه بیهوشی دستگاه بسیار پیشرفته‌ای است که وظیفه هوشبری توسط داروی EN/ISO/SEVO/Flurane و داروی ضد درد گازی N2O را برعهده دارد، اظهار کرد: این دستگاه در نهایت با مخلوط O2/N2O/EN/ISO/Sevo Flurane امکان عمل جراحی را مهیا می‌سازد.
وی با اشاره به ویژگی‌های ماشین بیهوشی OXYN2 گفت: این دستگاه وسیله‌ای است جهت ترکیب مقادیر مشخصی از گازها و داروهای بیهوشی که به واسطه عمل تنفس بیمار به ریه منتقل شده و منجر به کاهش هوشیاری و نهایتاً بیهوشی بیمار می‌شود و بدین ترتیب بیمار برای مدت مشخصی هنگام جراحی بیهوش بوده تا مجدداً پس از انجام عمل جراحی هوشیاری خود را به دست آورد.
وی همچنین ضمن بیان این مطلب که نیاز اصلی اتاق‌های عمل مراکز درمانی، به منظور انجام عمل بیهوشی، حفاظت و کنترل تنفس بیمار در حین کلیه اعمال جراحی تا مرحله بازیابی هوشیاری است، گفت: در ماشین بیهوشی تولید شده، تنفس بیمار در حین عمل جراحی، با پارامترهای ویژه و بسته به شرایط بیمار، توسط دستگاه ونتیلاتور تنظیم می‌شود.
مهندس کمپانی با بیان این که ونتیلاتور بیهوشی وظیفه کنترل تنفس بیمار در حین عمل جراحی را به عهده دارد، اظهار کرد: دستگاه ونتیلاتور (۵ مد با گراف تنفسی) دارای کامل‌ترین مشخصات در جهان است و این امکان را به پزشک می‌دهد که در کلیه اعمال جراحی، اعم از کوچک و بزرگ، از مدهای پیشرفته در جهت ایمنی کامل بیمار بهره‌مند شود.
وی ماشین بیهوشی را جزء معدود دستگاه‌های پرخطر در تجهیزات پزشکی خواند که عدم کارایی صحیح آن موجب مرگ بیمار می‌شود و در این رابطه گفت: محصول نهایی خط تولید ما از جمله دستگاه‌های با کلاس خطر C و IIb در اتحادیه اروپا به حساب می‌آید.
مهندس کمپانی با اشاره به نیاز به این دستگاه در کشور، گفت: با توجه به بومی‌سازی صورت گرفته قیمت تمام شده محصول نهایی به میزان قابل توجهی کاهش یافته و به دنبال آن افزایش قدرت خرید مراکز درمانی سراسر کشور به ویژه مناطق محروم را شاهد خواهیم بود.
وی با بیان این که در حال حاضر بسیاری از مراکز درمانی به دلیل قیمت بالای این دستگاه و عدم تخصیص بودجه مناسب به ناچار با دستگاه‌های مستهلک کار می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به حساسیت کار و ریسک بالای آن فراهم آوردن زمینه مناسب جهت جایگزینی دستگاه و برخورداری هم‌وطنان عزیز در جای جای میهن از حداقل ملزومات یک اتاق عمل را می‌توان از مهم‌ترین ضرورت‌های اجرای این طرح دانست.
مهندس کمپانی همچنین جلوگیری از خروج ارز تا رسیدن به خودکفایی صددرصدی در ساخت این دستگاه و عمومی شدن استفاده از این دستگاه را از دیگر اهمیت‌های اجرای این طرح دانست و افزود: از دیگر نتایج اجرای این طرح می‌توان به صادرات محصول به کشورهای هدف از جمله آفریقا، آسیای میانه، خاورمیانه، آمریکای لاتین و مرکزی اشاره کرد.
مدیرعامل شرکت تجهیزات مراقبت‌های پزشکی الکترونیک برتر در خصوص ابعاد بازار هدف این محصول گفت: با توجه به اینکه تجهیزات پزشکی صنعت جوانی است که پس از پیروزی انقلاب در اثر تحریم‌ها و نیاز مراکز و سیاست دولت‌های مختلف به وجود آمده لذا حدود ۵۰ درصد نیاز مراکز از داخل و بقیه از خارج از کشور تأمین می‌شود.
وی با اشاره به پیشرفت‌های صنعت تجهیزات پزشکی کشور گفت: در حال حاضر نه تنها محصولات تولیدی از خارج از کشور وارد نمی‌شود و صرفه‌جویی ارزی شده بلکه این صنعت دارای حدود ۱۰ میلیون دلار صادرات است.
مهندس کمپانی با اشاره به تأسیس اتحادیه صادرکنندگان تجهیزات پزشکی ایران، چشم‌انداز آینده کشور را در ارتباط با صادرات این تجهیزات بسیار خوب پیش‌بینی کرده و گفت: با قوی‌تر شدن شرکت‌های تولیدی طراحی و ساخت دستگاه‌های موردنیاز که از خارج از کشور وارد می‌شود عملی خواهد شد.
وی نیاز سالیانه کشور را در زمینه ماشین بیهوشی ۶۰۰ دستگاه عنوان کرد و گفت: بهای واحد نوع وارداتی مشابه ۱۹ هزار دلار است و بر این اساس حجم بازار را بالغ‌بر ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار می‌توان ارزیابی کرد.
مدیرعامل شرکت تجهیزات مراقبت‌های پزشکی الکترونیک برتر با اشاره به دریافت پروانه تولید مستقل محصول از اداره کل تجهیزات پزشکی در بهمن‌ماه سال گذشته و برنده شدن این شرکت در مناقصه بهمن‌ماه سال ۹۷، گفت: امیدواریم روند نصب تعداد بیشتری از این دستگاه در کل کشور ادامه یابد چرا که به جرات می‌توان گفت کلیه مراکز درمانی سراسر کشور به این دستگاه نیازمند هستند.
وی صادرات این محصول به کشورهای آفریقا، آسیای میانه، خاورمیانه، آمریکای لاتین و مرکزی را دور از تصور ندانست و گفت: این امر قطعاً با حمایت مسئولان قابل‌دستیابی است.
مهندس کمپانی در همین راستا حمایت‌های صورت گرفته از سوی صندوق نوآوری و شکوفایی را نمونه‌ای از حمایت‌های لازم برای گام نهادن در این مسیر پرتوفیق دانست و گفت: دریافت تسهیلات از صندوق توسعه فناوری‌های نوین، به‌عنوان کارگزار صندوق نوآوری و شکوفایی کمک شایانی در زمینه خرید مواد اولیه و پیشرفت پروژه داشته است.
وی در عین حال شرایط برخی از مجموعه‌های حمایت‌گر برای ارائه تسهیلات را دشوار دانست و گفت: اگر تسهیلات در قالب مشارکت و در زمان کمتری اختصاص داده شود قطعاً برای شرکت‌های مجری طرح انگیزه بیشتری ایجاد خواهد کرد و به روند پیشرفت پروژه‌ها نیز کمک بهتری خواهد کرد.
مهندس کمپانی افزود: همچنین با توجه به افزایش نرخ ارز لازم است که مبالغ تسهیلات متناسب با ابعاد پروژه‌ها افزایش یابد و مناسب است که این تسهیلات علاوه بر شرکت‌های دانش‌بنیان به شرکت‌های فناور نیز اختصاص داده شود.
وی با اشاره به میزان فروش ۵ میلیارد ریالی شرکت تجهیزات مراقبت‌های پزشکی الکترونیک برتر از محل فروش ماشین بیهوشی در سال ۹۶ گفت: این شرکت توانسته به واسطه تولید این محصول و سایر محصولات خود برای ۳۵ نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال کند.
مهندس کمپانی در پایان ضمن بیان این مطلب که شرکت الکترونیک برتر در سال ۱۳۸۷ و در ادامه روند رشد و توسعه خود اقدام به احداث بنای ۱۴۰۰ متری در پارک فناوری پردیس کرده است گفت: حضور در پارک فناوری پردیس، به عنوان پارک شاخص حال حاضر فناوری کشور، امکان بهره‌گیری از آزمایشگاه‌های متعدد الکترونیک و مکانیک و بهره‌مندی از نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای لازم و برخورداری از بخش R&D گسترده‌تر را برای ما فراهم کرد.

میانگین (0 آرا)

ارسال ایمیل