ناشر منبع

null کارگاه آشنایی با اکوسیستم علم، فناوری و نوآوری برگزار شد
14:30

کارگاه آشنایی با اکوسیستم علم، فناوری و نوآوری برگزار شد

دبیرخانه اجرایی‌سازی سند جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران مستقر در مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری، در راستای اجرایی‌سازی بند1 اقدامات ملی این سند با موضوع "تقویت وبهره‌برداری از ظرفیت سفارتخانه‌ها، رایزنی‌های فرهنگی و سایر نهادهای فعال در عرصه بین‌المللی برای توسعه هوشمند روابط علمی بین‌المللی" سه شنبه 21 دی ماه 1400 اقدام به برگزاری کارگاه آشنایی با اکوسیستم علم، فناوری و نوآوری نمود.

این کارگاه با حضور مدیران ارشد معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری، سازمان توسعه تجارت و صندوق نوآوری و شکوفایی وزارت امورخارجه و برای رایزنان اعزامی وزارت امورخارجه در خانه نوآوری ایران برگزار گردید، هدف از برگزاری این کارگاه آشنایی کارشناسان و رایزنان اعزامی وزارت امورخارجه با زیست‌بوم نوآوری کشور بود. 

در ابتدای کارگاه، سهراب آسا، مسئول دبیرخانه اجرائی‌سازی سند جامع روابط علمی بین‌المللی با شرح مختصری از جایگاه سند مذکور نسبت به برشمردن دلایل و اهمیت برگزاری چنین کارگاه‌هایی تاکید کرد و استمرار رویدادهایی از این دست را موجب همزبانی و همگامی سازمان‌ها در زیست بوم نوآوری و بین‌المللی شدن فعالیت‌های بازیگران و نقش آفرینان آن برشمرد. 
در ادامه علی محمدی، مدیرکل دفترهماهنگی‌های اقتصادی وزارت امورخارجه، ضمن ابراز خرسندی از دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان، و برنامه‌های تدارک دیده شده در این رویداد گفت: باید به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنیم تا در بازارهای صادراتی حضوری پررنگ‌تر داشته باشند و در دوره جدید معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه این موضوع را با جدیت دنبال خواهد شد.

وی همچینن در ادامه سخنان خود با اشاره به اهمیت موضوع نوآوری برای شرکت‌ها گفت: لازمه حضور مستمر و پایدار شرکت‌ها در بازارهای جهانی توجه به موضوع نوآوری و تحقیق و توسعه می‌باشد که باید به آن توجه ویژه‌ای شود.
در ادامه این نشست، مهدی قلعه‌نوی رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ضمن معرفی هریک از دفاتر این مرکز گفت: با همه پیچیدگی‌ها و متغیرهای فراوانی که در عرصه روابط بین‌المللی حاکم است و اثرات خود را بر اقتصاد داخلی و شرایط زندگی مردم گذاشته است، چاره‌ای جز جدا شدن از اقتصاد نفتی و حرکت به سمت اقتصاد دانش‌بنیان نداریم.

وی همچنین ضمن اشاره به اجزای زیست‌بوم نوآوری گفت: عنصر اصلی اقتصاد دانش‌بنیان نیروی انسانی است و دولت وظیفه دارد تا با ایجاد زیست‌بوم نوآوری کشور زمینه را برای فعالیت نیروی انسانی متخصص فراهم نماید تا از این طریق مشکلات کشور در حوزه‌های گوناگون رفع شود.

در ادامه رئیس مرکز تعاملات بین‌المللی علم و فناوری ضمن اشاره به نوپا بودن موضوع نوآوری در کشور گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان برای رشد و ادامه حیات خود باید در حوزه بین‌الملل به صورت جدی وارد شوند و مرکز تعاملات در چند زمینه از قبیل نیروی انسانی، توسعه بازارهای صادرات، تبادلات فناورانه با ایجاد زیرساخت‌های لازم به بین‌المللی شدن شرکت‌های دانش‌بنیان کمک خواهد نمود. 
سپس  آسا مسئول دبیرخانه اجرایی‌سازی سند جامع روابط علمی بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، ضمن تشریح ملزومات و اقدامات دیپلماسی علم، فناوری و نوآوری به جایگاه دبیرخانه و نقش آن در پیشبرد این نوع از دیپلماسی اشاره نمود.

وی همچنین به تدوین برنامه‌ای جدید با عنوان برنامه همگامی با وزارت امورخارجه اشاره نمود که دارای 4 بعد شناخت ظرفیت‌های طرفین، آشنایی با مفاهیم کاربردی حوزه‌ها، تعریف حوزه‌های همکاری خرد و همکاری راهبردی و بلند مدت است.

وی شرط ورود به این برنامه را استمرار تعاملات داخلی و هم‌افزایی ظرفیت‌های طرفین برشمرد و عنوان داشت در برنامه همگامی، علاوه بر معرفی توانمندی‌های فناورانه کشورمان فهرستی از درخواست‌های زیست بوم نوآوری گردآوری شده است که در قالب یک جزوه در اختیار کارشناسان و عوامل وزارت امورخارجه قرار می‌گیرد تا ایشان با رجوع به این موارد به چارچوب منسجمی از همکاری با فعالان و نقش آفرینان زیست بوم نوآوری برسند.  
در ادامه این کارگاه به فراخور موضوعات و ابعاد گوناگون دیپلماسی علم، فناوری و نوآوری آقایان دکتر علائی، معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت ایران، مهندس استیری، مدیرکل دفتر توسعه کسب و کار بین‌المللی و مهندس حسینی معاون توسعه روابط علمی و سرمایه انسانی به تشریح اقدامات و ظرفیت‌های خود پرداختند.

بغدادی، مدیر اکوسیستم صندوق نوآوری به تشریح وظایف هریک از بازیگران اکوسیستم پرداخت و به حمایت‌های صندوق نوآوری در توانمندسازی شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره نمود.

همچنین رضوانیان، مدیر ارزیابی سرمایه‌گذاری صندوق نوآوری و شکوفایی، ضمن تشریح انواع روش های تامین مالی پروژه‌های شرکت های دانش‌بنیان در داخل کشور به ارائه مدل‌های همکاری با صندوق‌های متناظر بین‌المللی اشاره نمود و این مدل‌ها را جهت ارائه به طرف‌های خارجی در دسترس کارشناسان اعزامی قرار دادند.

در جریان این کارگاه مقرر شد تا برنامه همگامی ارائه شده توسط دبیرخانه اجرایی‌سازی سند جامع روابط بین‌المللی، به صورت رسمی به وزارت امورخارجه منعکس و اقدامات این برنامه طی نشست‌ها و کارگاه‌های بعدی پیگیری گردند. 
 

ارسال ایمیل