ناشر منبع

null گزارش رویداد تبادل فناوری صنعت بیمه/دکتر وحدت:مسیر موفقیت صنعت بیمه از شرکت‌های دانش‌بنیان عبور می‌کند
16:02

گزارش رویداد تبادل فناوری صنعت بیمه/دکتر وحدت:مسیر موفقیت صنعت بیمه از شرکت‌های دانش‌بنیان عبور می‌کند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: موفقیت شرکت‌های بیمه‌گر در حوزه کاهش هزینه‌ها و توسعه بازار از مسیر شرکت‌های دانش بنیان و نهادهای سیاستگذار می‌گذرد.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در رویداد تبادل فناوری در حوزه صنعت بیمه که امروز سه‌شنبه 21 دی ماه جاری در محل این صندوق برگزار شد، اظهارکرد: امسال شاهد تصویب قانون جهش تولید دانش‌بنیان هستیم که همه کلیات این قانون به جز یک بند به تصویب رسیده است. 

وی با اشاره به تصویب قانون حمايت از شركت‌ها و موسسات دانش‌بنيان و تجاري‌سازی نوآوری‌ها و اختراعات در سال ۸۹ در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امروز در کشور از حدود 6500 شرکت دانش بنیان برخورداریم و اکوسیستم نوآوری از این شرکت‌ها، استارت‌آپ‌ها، شتابدهنده‌ها و صندوق‌های تامین مالی در کشور حمایت می‌کند. 
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه درباره نحوه تعامل دانش‌بنیان با صنعت بیمه اطهار کرد: شرکت‌های دانش بنیان در حوزه هایی همچون کاهش هزینه‌ها و افزایش راندمان می‌توانند به رفع نیازهای صنعت بیمه کمک کنند. 
وحدت با اشاره به اینکه اگر قرار است ضریب نفوذ بیمه در کشور از رقم 2.6 کنونی به ۷ درصد برسد باید رشته‌های بیمه‌ای جدید تعریف شود که این امر بدون برونسپاری امکانپذیر نیست.
وی با اشاره به اینکه در حوزه توسعه فناوری صنعت بیمه عقب هستیم، خاطرنشان کرد: طی دو سال اخیر تحولات جدی در این صنعت ایجاد شده است اما همچنان با چالش‌هایی مواجه هستیم، این در حالی است که حداکثر استفاده صنعت بیمه از شرکت‌های دانش بنیان، در بخش کوچک فروش بیمه بوده است.
رییس صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در رسیدن سهم شرکت های دانش بنیان در GDP به میزان ۵ درصد، خاطر نشان کرد: در حال حاضر میزان فروش شرکت های دانش بنیان ۲۰۰ هزار میلیارد تومان است که در افق ۴ سال آینده باید سهم این شرکت ها از GDP به ۵ درصد برسد و این شرکت ها برای گردش مالی خود نیاز به ابزاری به نام بیمه دارند تا بتوانند محصولات خود را در صنایع مختلف ارائه دهند.
وحدت در ادامه ضمن اشاره به مسابقه تلویزیونی «کارویا» گفت: این مسابقه تلویزیونی به منظور تامین مالی جمعی طرح‌های شرکت‌های دانش بنیان تولید و پخش می‌شود. در این طرح صندوق نوآوری با بیمه کردن اصل سرمایه مردم آنها را برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های دانش بنیان ترغیب می‌کند. اگرچه صندوق نوآوری بیمه‌گذار نیست اما برای اجرای این طرح قصد داریم به مردم اعلام کنیم که می‌توانند از طریق ابزار تامین مالی جمعی به توسعه فناوری‌ها در کشور کمک کنند.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در پایان رویداد تبادل فناوری در حوزه صنعت بیمه را نقطه آغازی برای نفوذ فناوری در صنعت بیمه اعلام کرد.


صنعت بیمه زمینه مناسبی برای ورود شرکت‌های دانش بنیان به این حوزه است
در ادامه این رویداد، غلامرضا سلیمانی رئیس کل بیمه مرکزی در سخنانی با اشاره به اینکه امسال به حدود ۱۱۰ هزار میلیارد پرتفوی در حوزه صدور بیمه نامه می‌رسیم، گفت: بخش بیمه شخص ثالث، ۳۵ هزار میلیارد تومان از این رقم را به خود اختصاص داده است.
 وی با بیان اینکه در سال جاری حدود 100 هزار میلیارد تومان خسارت به زیاندیدگان پرداخت شده است، ادامه داد: ما در بیمه مرکزی از تجارت 220 هزار میلیارد تومانی برخورداریم که این تجارت با وجود دانش بنیان‌ها و استارت‎آپ‌ها باید به سه برابر افزایش پیدا کند.
سلیمانی در ادامه به توسعه فناوری در صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: برای دیجیتالی کردن خدمات بیمه، شرکت‌هایی ایجاد شده‌اند که در حال حاضر ۳۳ شرکت فعال در این زمینه فعالیت می‌کنند و ۶۴ شرکت دیگر نیز در نوبت انتظار برای دریافت مجوزها هستند.
رئیس کل بیمه مرکزی یادآور شد: با شیوع بیماری کرونا در دنیا، شرکت‌های بیمه‌گر با کمک استارت‌آپ‌ها توانستند با شتاب هرچه بیشتری در زمینه نوآوری و فناوری سرمایه‌گذاری کنند و خدمات ارائه دهند.
وی از بزرگ شدن صنعت بیمه خبر داد و افزود: سازمان‌های دولتی بیمه‌گر همچون تامین اجتماعی فقط در حد پایه به مردم خدمات ارائه می‌کنند، این در حالی است که هر روز شاهد رشد بیمه‌های تکمیلی هستیم که شرکت‌های دانش بنیان و فناور می‌توانند در این زمینه کمک کننده باشند. 
سیلمانی در ادامه تصریح کرد: صنعت بیمه می‌تواند زمینه مناسبی برای ورود شرکت‌های دانش بنیان باشد چرا که در این صنعت حوزه‌های بکری همچون تخصیص درصد بیمه و برآورد آن وجود دارد که تاکنون کسی به آن وارد نشده است.
رئیس کل بیمه مرکزی، صنعت بیمه را صنعتی به‌ظاهر آرام و در عین حال همراه با پیچیدگی‌های زیاد عنوان کرد و گفت: افرادی که با این صنعت آشنایی ندارند، تصورشان این است که ماهیانه هزینه‌ای پرداخت می‌کنند و در نهایت با مشکلات زیاد، بخشی از خسارت خود را دریافت خواهند کرد.


70 شرکت دانش بنیان آماده رفع 17 نیاز فناورانه صنعت بیمه
در ادامه این رویداد، دکتر سیاوش ملکی‌فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در سخنانی اظهار کرد: به کمک بیمه مرکزی و سندیکای بیمه‌گران و مشارکت 7 شرکت بیمه، موفق به احصاء 17 نیاز فناورانه در صنعت بیمه شدیم که 600 شرکت دانش بنیان برای رفع این نیازها شناسایی شدند.
وی افزود: در نهایت با انتشار فراخوانی، ۱۸۱ درخواست مذاکره از سوی ۷۰ شرکت به دست ما رسید که این تعداد شرکت می‌توانند نیازهای صنعت بیمه را مرتفع  کنند.
معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تامین مالی بیش از دو هزار طرح فناورانه طی یکسال گذشته در صندوق نوآوری مصوب شده است، اظهار کرد: با برگزاری رویدادهای تبادل فناوری در حوزه‌های مختلف، ۵۵ قرارداد فناورانه بالغ بر ۶۹۰ میلیارد تومان منعقد شده است.
ملکی‌فر با بیان اینکه خدمات صندوق نوآوری شامل چهار دسته تسهیلات مالی، ضمانت‌نامه‌ها، سرمایه‌گذاری و توانمندسازی(کمک‌های بلاعوض) است، گفت: از سال ۹۸ تلاش کردیم با برگزاری رویدادهای تبادل فناوری به شرکت‌های دانش بنیان در صنعت کمک کنیم، چرا که این شرکت‌ها از قابلیت خوبی برای رفع نیازهای صنایع مختلف برخوردارند.
وی تعداد شرکت‌های دانش بنیان در کشور را 6500 شرکت عنوان کرد و گفت: وظیفه صندوق نوآوری حمایت از این شرکت‌ها و تامین مالی طرح‌های آنان و نیز کمک به توسعه بازار این شرکت‌ها است.


صنعت بیمه به سمت استفاده از سامانه‌های هوشمند حرکت می‌کند
در ادامه رویداد تبادل فناوری در حوزه صنعت بیمه، سیدمحمد کریمی، ‌دبیر سندیکای بیمه‌گران ایران به وظایف مدیریت نوین در کشور اشاره کرد و افزود: در مدیریت نوین، چهار وظیفه هدایت و رهبری، برنامه‌ریزی، سازماندهی و نظارت برعهده مدیران قرار گرفته که اخیرا نوآوری و خلاقیت نیز به این وظایف اضافه شده است.
دبیر سندیکای بیمه‌گران ایران به قدمت 80 ساله صنعت بیمه اشاره کرد و گفت: طی سال‌های اخیر قوانین مترقی برای این صنعت تدوین و تصویب شده و قرار است ضریب نفوذ بیمه از ۲.۶ درصد به ۷ درصد برسد. 
کریمی ‌اضافه کرد: عدد ۷ برای ضریب نفوذ بیمه در کشور، میانگین ضریب بیمه در دنیا است، این در حالی است که این ضریب بیمه در آمریکا ۱۲، ژاپن ۸، کره جنوبی ۱۱ و انگلستان ۱۱ است.
وی بر ضرورت استفاده از سیستم‌های دیجیتالی و اینترنت اشیاء در صنعت بیمه تاکید کرد و گفت: طی برنامه‌ای که 13 آذر ماه برای نکوداشت صنعت بیمه برگزار شد، قرار است صنعت بیمه کشور به سمت هوشمندسازی و استفاده از سامانه‌های هوشمند حرکت کند.
دبیر سندیکای بیمه‌گران ایران در ادامه خاطرنشان کرد: در حال حاضر 80 هزار نماینده بیمه در کشور داریم که باید بین آنها همگرایی ایجاد شود که در این زمینه از شرکت‌های دانش بنیان درخواست داریم تا پیشنهادات خود را ارائه دهند.


نوآوری از مهمترین دغدغه‌های صنعت بیمه است
در ادامه این رویداد نیز حجت بهاری‌فر، مدیرعامل شرکت بیمه «ما» با اشاره به اینکه برای برورزرسانی محصولات در کشور با حداقل زمان، راهی جز حمایت از حوزه نوآوری و دیجیتال وجود ندارد، افزود: نوآوری از مهمترین دغدغه‌های صنعت بیمه است و ما نیز به دنبال افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور هستیم چرا که صنعت بیمه نیازهای فراوانی در حوزه نوآوری دارد.
مدیرعامل شرکت بیمه «ما» با اشاره به اینکه در صنعت بیمه، اقتصادی عمل کردن مهم است، بیان کرد: ما در این صنعت با مشکل نوآوری مواجیهم لذا باید نقش خود را در اقتصاد کشور تعریف و آن را شکوفا کنیم.
بهاری‌فرد ادامه داد: صنعت بیمه می‌تواند در اقتصاد کشور نقش‌آفرینی کند چرا که این صنعت از خدمات و محصولات متنوعی برخوردار است و می‌تواند ابزارهای نوین را بکار ببرد.


امضای سه قرارداد و دو تفاهم‌نامه میان شرکت‌های دانش بنیان و بیمه‌گر در حاشیه رویداد 
در حاشیه رویداد تبادل فناوری در حوزه صنعت بیمه نیز با حضور رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی و رئیس کل بیمه مرکزی، قرارداد «دریافت سرویس api در جهت ارائه سرویس تعیین مقصر حادثه بیمه شخص ثالث» میان شرکت سنهاب بیمه مرکزی با شرکت طلیعه فناوری هوشمند، قرارداد «استفاده از سرویس کارشناسی مجازی بازدید اولیه در فضای ابری» بین شرکت بیمه معلم و شرکت رایین تک و قرارداد «انتفاع از محصول نرم‌افزاری سامانه هوشمند مدیریت دفتر کار نمایندگان» بین شرکت بیمه ما و شرکت توسعه فناوری و ارتباطات راه پویان داده‌پرداز هزاره سوم به امضاء رسید.
در ادامه  نیز دو تفاهم‌نامه با موضوعات «تولید، طراحی و پیاده‌سازی خدمات و محصولات نوین مبتنی بر فناوری و شرایط اختصاصی پیوست» بین شرکت بیمه ما و شرکت ایده‌گستر تجارت نوپا و «کشف تقلب در حوزه بیمه‌های اتومبیل و درمان» بین شرکت بیمه تجارت نو و شرکت تحلیلگران هوشمند ژرفا به امضاء رسید.
گفتنی است، در حاشیه این رویداد نیز نمایشگاهی از محصولات و توانمندی‌های 31 شرکت دانش بنیان و فناور فعال در صنعت بیمه برپا شد.
 

ارسال ایمیل