ناشر منبع

null دانش بنیان‌ها نقش موثری در افزایش بهره‌وری در کشور دارند
13:57
دکتر وحدت مطرح کرد:

دانش بنیان‌ها نقش موثری در افزایش بهره‌وری در کشور دارند

رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: شرکت‌های دانش بنیان به واسطه خدمت و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، در افزایش بهره‌وری بسیار موثر هستند.

به گزارش روابط عمومی ‌صندوق نوآوری و شکوفایی، دکتر علی وحدت در یازدهمین همایش ملی بهره‌وری ایران، با بیان اینکه اساسا شرکت‌های دانش بنیان و فناور به ارتقای بهره‌وری کمک می‌کنند، گفت: دانش بنیان‌هایی که به واسطه خدمت، ارزش افزوده ایجاد می‌کنند و نیز شرکت‌هایی که در حوزه بهره‌وری انرژی و تکمیل زنجیره‌های ارزشی فعالیت دارند و همچنین نهادهایی نظیر صندوق نوآوری و شکوفایی همگی در راستای افزایش بهره‌وری در کشور فعالیت می‌کنند.
وی در ادامه با اشاره به شکل‌گیری نوع سوم از شرکت‌های دانش بنیان در کشور گفت: اخیرا دانش بنیان‌های نوع سوم با نگاه تقویت این حوزه به نوع اول و دوم دانش بنیانی اضافه شده که در راستای توجه به مناطق کم‌برخوردار از سوی معاونت علمی و فناوری ‌تاییدیه دریافت می‌کنند که صندوق نوآوری هم متناسب با آن خدماتی را تعریف کرده است.
وحدت در ادامه با اشاره به فعالیت «کمیته‌ طرح‌های کلان ملی» در صندوق نوآوری گفت: این کمیته با توجه به نیازهای اساسی کشور در حوزه‌های مختلف از طرح‌هایی همچون تهیه و تولید واکسن‌های طیور، کودهای بیولوژیک، زنجیره مس و مودم‌های VDSL حمایت کرده است که این حمایت‌ها منجر به عقد قراردادهایی میان شرکت‌های دانش بنیان با بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی شده است. همچنین با حمایت این کمیته، خط تولید واکسن HPV و داروهای مشتق از پلاسما راه‌اندازی شده است. 
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه ما در این کمیته نگاه ویژه‌ای به حدود 200 طرح ملی داشتیم و به میزان دو هزار میلیارد تومان از این طرح‌ها حمایت کرده‌ایم، ادامه داد: اتفاقی خوبی که در راستای حمایت از این طرح‌های ملی برای ما رخ داد، این بود که در این راه به دام ماموریت‌های دولتی خود نیفتادیم و توانستیم با نگاه بازتری از این طرح‌ها که از نیازهای اساسی و اولویت‌دار کشور بود حمایت کنیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان به واسطه خدمت و ارزش افزوده‌ای که ایجاد می‌کنند، در افزایش بهره‌وری بسیار موثر هستند، به تلاش این صندوق در راستای ارتقای سطح بهره‌وری در کشور اشاره کرد و گفت: امروز ۶ هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور مشغول به فعالیت هستند که از قدرت نوآوری برخوردارند و می‌توانند در ارتقای بهره‌وری در کشور اثرگذار باشند. لیست این شرکت‌ها هر دو سال یکبار بازنگری شده و به طور مجدد ممیزی می‌شوند و چنانچه حائز شرایط باشند، همچنان برند دانش بنیانی برای آنها تمدید می‌شود که این اتفاق در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌افتد. 
وحدت در ادامه با اشاره به حمایت ویژه دولت از حوزه دانش بنیان در کشور گفت: بسیاری از وزرا بر اقتصاد دانش بنیان و حمایت از آن در حوزه‌های مختلف تاکید دارند که نشان از اهتمام دولت به این مسئله دارد.
رئیس صندوق نوآوری و شکوفایی در ادامه در پیشنهادی به انجمن بهره‌وری ایران گفت: ما در صندوق این آمادگی را داریم که خط اعتباری ویژه‌ای را برای شرکت‌هایی که می‌توانند به‌طور مشخص در افزایش بهره‌وری در حوزه‌های تخصصی فعالیت کنند، اختصاص دهیم.  
وی با اشاره به اینکه شرکت‌های دانش بنیان با استفاده از ظرفیت‌های موجود در کشور و بکارگیری آن به ارتقای بهره‌وری کمک می‌کنند، گفت: در حال حاضر صندوق‌های پژوهش و فناوری و حدود 10 بانک تجاری کشور و شعبات آنها، به اهداف صندوق نوآوری در ارتقای بهره‌وری و نیز توسعه زیست بوم فناوری کشور کمک می‌کنند. 
وحدت به موضوع افزایش بهره‌وری در صندوق نوآوری اشاره کرد و گفت: با توجه مشکلات دو سال اخیر، تکالیف قانونی دولت در قبال صندوق انجام نگرفت و به تبع آن سرمایه صندوق نوآوری نیز افزایش پیدا نکرد اما با سلسله اقدامات و طرح‌هایی که اجرایی کردیم تلاش شد بر این مشکل فائق آییم و شرکت‌های دانش بنیان در توسعه کارهای خود با مشکل مالی مواجه نشوند. این اقدامات صندوق در نهایت منجر به این شده است که از آذر 1397 تاکنون حدود 18هزار میلیارد تومان خدمات مالی به شرکت‌های دانش بنیان با گستره جغرافیایی و تخصصی در شهرهای مختلف اعطا کرده‌ایم.
رئیس صندوق شکوفایی و نوآوری در پایان سخنان خود با اشاره به موفقیت هفت شرکت دانش بنیان ایرانی در راهیابی به بخش مسابقه سوپرنوا نمایشگاه جیتکس 2021 دبی، حمایت از شرکت‌‌های دانش بنیان و فناور برای حضور در نمایشگاه‌های داخلی و خارجی برای توسعه بازار این شرکت‌ها و نیز افزایش صادرات محصولات دانش بنیان ایرانی را از ماموریت‌های اساسی این صندوق برشمرد.


8 راهکار و اقدام اساسی برای بهبود و تحول در بهره‌وری با رویکرد نوآوری 
در ادامه این همایش، دکتر سید حمید کلانتری مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران در سخنانی با اشاره به اینکه نرخ بهره‌وری در کشور طی 50 سال گذشته به یک صدم درصد رسیده است، گفت: رشد بهره‌وری از دو درصد مثبت و منهای چهار درصد برخوردار بوده این آمار نشان می‌دهد که وضعیت بهره‌وری در کشور نگران کننده است. این در حالی است که پیش بینی ما برای رشد نرخ بهره‌وری، 35 درصد بود.
وی به هشت راهکار و اقدام اساسی برای بهبود و تحول در بهره‌وری با رویکرد نوآوری اشاره کرد و افزود: این راهکارها شامل تغییر نگرش و باور سیاستگزاران و دولتمردان، ترویج فرهنگ بهره‌وری در سطح جامعه، بازنگری و بازسازی نظام اداری، بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات در جهت بهبود محیط کسب و کار، آموزش مدیران، کارکنان و کارگران در گستره کشور، تحول در نظام تعلیم و تربیت کشور در جهت بهره‌وری، بهره‌وری در حفظ و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی کشور و اصلاح نظام برنامه‌ریزی و بودجه کشور است.
مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران ادامه داد: تغییر نگرش و باور سیاستگزاران و دولتمردان، توسعه ارتباطات، تعاملات، مذاکرات و نشست‌های تبیینی، بررسی و تبیین مفهومی‌ بهره‌وری در حکمرانی و سیاستگزاری، مطالبه روشن و صریح بهره‌وری از وزرا و استانداران توسط رئیس جمهوری و مجلس و تبدیل بهره‌وری به اصلی‌ترین شاخص ارزیابی مدیران کشور، همگی موجب تبدیل بهره‌وری به اندیشه، خواست و مطالبه جاری در مسئولان کشور می‌شود.
کلانتری همچنین به راهکار ترویج فرهنگ بهره‌وری در سطح جامعه اشاره کرد و گفت: این راهکار شامل تدوین طرح و برنامه جامع برای ترویج فرهنگ بهره‌وری به تفکیک مخاطبان، تعیین نقش و ماموریت دستگاه‌ها و نهادهای فرهنگی و رسانه‌ای اعم از صداوسیما، آموزش و پرورش، دانشگاه‌ها، روحانیت، فضای مجازی و... در زمینه بهره‌وری، شناسایی الگوها و تجارب موفق بهره‌وری و تشویق و معرفی آن‌ها و فراخوان ایده و برگزاری جشنواره‌های فرهنگی و ترویج بهره‌وری با مشارکت اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه است که دستاورد تبدیل فرهنگ، رفتار و اقشار مختلف مردم در زمینه بهره‌وری و تبدیل بهره‌وری به یک ارزش اجتماعی در یک دوره زمانی 10 سال را به دنبال دارد.
وی همچنین راهکار بازنگری و بازسازی نظام اداری را شامل وجود اراده راسخ بین همه عوامل، تدوین یک طرح جامع و راهبردی برای یک دوره سه ساله، سازماندهی مناسب برای اجرا با جلب مشارکت همه ذینفعان، استقرار نظام شایستگی مدیران و گسترش دولت الکترونیک در همه سطوح اعلام کرد.
مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران تصریح کرد: راهکار بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات در جهت بهبود محیط کسب و کار، بازنگری اساسی در مقررات و قوانین بانکی، بیمه‌ای، و... تامین اجتماعی، تلاش در جهت تغییر اساسی در رتبه‌های مرتبط با رقابت‌پذیری، شاخص‌های محیط کسب و کار در مقایسه با سایر کشورها و برقراری سامانه آمار، اطلاعات و شفافیت در اقتصاد و محیط کسب و کار را به دنبال دارد و دستاورد آن دست‌یابی به اقتصادی روان، شفاف و عاری از فساد و کاهش فقر و تبعیض در جامعه است.
کلانتری در ادامه به توانمندسازی و کارآمدسازی منابع انسانی و ارتقای بهره‌وری کار در جهت تولید و ارائه خدمت شایسته اشاره کرد و گفت: رشد، ارتقاء و کارآمدسازی منابع انسانی به عنوان اصلی‌ترین سرمایه کشور از دستاوردهای راهکار تحول در نظام تعلیم و تربیت کشور در جهت بهره‌وری است.
وی افزود: دستاورد بهره‌وری در حفظ و بهره‌برداری پایدار از منابع طبیعی کشور نیز شامل حفظ منابع پایه و بین نسلی، بهبود اوضاع محیط زیست و کاهش تنش‌های ناشی از بحران‌ها و دستیابی به توسعه پایدار است.
مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران به راهکار اصلاح نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌ای کشور نیز اشاره کرد و گفت: دستاورد این راهکار شامل حاکمیت تدبیر، نظم و قانون در مدیریت منابع و ثروت‌های ملی و ایجاد فضای رقابتی برای تلاش و بهره‌وری بیشتر در مجموعه دولت و بخش‌های تابعه است.


وظایف مدیران در افزایش بهره‌وری در کشور
در ادامه این همایش نیز دکتر علینقی مشایخی، استاد دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف در سخنانی با تاکید بر اینکه هدف مدیریت و دانش مدیریت، افزایش بهره‌وری است، گفت: عملیات مدیران به هم مرتبط و مکمل یکدیگر است لذا برنامه‌ریزی نسبت به سایر عملیاتی که مدیران انجام می‌دهند در اولویت قرار دارد. 
وی با اشاره به وظایف مدیران در افزایش بهره‌وری در کشور تصریح کرد: یک مدیر باید پنج وظیفه برنامه‌ریزی، سازماندهی، تامین نیروی انسانی، رهبری و کنترل را برای افزایش بهره‌وری برعهده گیرد.

ارسال ایمیل